Bant genişliği arttıkça ve tanıtım filmi üretim maliyeti düştükçe, iş sahipleri müşterileriyle iletişime geçmenin ve daha verimli sonuçlar almanın başlıca yolu olarak videoyu benimseyeceklerdir. İster kurum-içi olsun ister dışardan teminle oluşturulsun, video, iki nedenden ötürü hızlı bir şekilde pazarlamacının medya aracı olmaktadır: video merak uyandırır ve daha da önemlisi, ikna edicidir. Aşağıda iş sahiplerinin, videoyu kar hacimlerini arttırmalarına yardımcı olacak şekilde nasıl kullanabileceklerinin bazı yolları ele alınmıştır.

Müşteri Referansı ile İlgili Tanıtım Filmi ve Videolar

 1. Müşteri Görüşleri ( Popülerlik: Orta | Gelişim Potansiyeli: Yüksek )

Müşterilerinizi ürün ya da hizmetlerinizi överken (tercihen kendi ortamlarında) ya da şirketinizin hayatlarını nasıl kolaylaştırdığını açıklarken görmek kadar memnuniyet verici bir şey yoktur. Bu videolar genellikle 15 saniyelik parçalardan bir dakikaya kadar sürer ve tipik olarak diğer pazarlama materyallerini desteklemek için kullanılır ya da bunlarla birlikte sunulur.

1 - Müşteri görüşleri tanıtım filmi

 

 

2. Başarı Hikayeleri İçeren Tanıtım Filmi ( Popülerlik: Orta | Gelişim Potansiyeli: Yüksek)

Görüş videolarına benzer şekilde, bu videolar bir iki dakika arasında sürer ve ekrandaki bir kişinin ekran arkasındaki röportaj yapan kişinin sorularını yanıtladığı bir formattadır. Bu videolar genellikle tek başlarına pazarlamayı destekleyici materyaller olarak kullanılır ve sıklıkla diğer başarı hikayeleriyle beraber gruplandırılır

2 - Başarı hikayeleri tanıtım filmi

 

 

3 Örnek Olay Videosu (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Örnek olay videosu müşteri görüşlerini şirketinizin ürünleri ve hizmetlerinin müşterinin nasıl başarılı olduğuna yardım ettiğine yönelik derinlemesine bir anlatımla birleştirir. Bu örnek olay çalışmaları genellikle iki ses içerir: bir anlatıcı ve müşterinin sesi ve iki dakika ila beş dakika arasında sürer. Video yapısı yazılı örnek olayında da rastladığımız “Problem, Çözüm, Fayda” formatına sahiptir ve video akışına eklenen b-roll ve diğer destekleyici metin ve video parçalarına sahiptir.

Örnek-olay-tanıtım-videosu

 

 

4. Sokaktaki Adam Röportajları (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Bu videolar tipik olarak organizasyonların promosyonu için ve yaklaşmakta olan etkinliklerin sinyalini vermek için kullanılır fakat aynı zamanda rakiplerinizle ilgili gerçek veya hayali problemlerle kıyaslandığında ürününüzün ya da hizmetinizin faydalarına dikkat çeken sorulara verilecek spontane cevapları göstermek için kullanılır. Alkolsüz içki üreticileri, telefon şirketleri, ve fast-food şirketleri gibi tüketici odaklı şirketler reklam verirken bu video formatını kullanmaktadır ama bu video tipinin ticari web sitelerinde ve YouTube ticaret kanallarında da kullanıldığını görmek mümkündür. Bu videolar bazen tamamen doğal çekilir bazense tamamen kurgusal olarak hazırlanır. “Sahicilik”, bir bakıma, bir tarz halini almaktadır.

Sokaktaki adam röportajları tanıtım filmi

 

 

5. Müşteri Sunumları (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Düşük)

Eğer müşterilerinizden biri bir konferansta, ticaret sergisi ya da organizasyonda ya da hatta sizin ofisinizde sunum yapıyorsa ve doğrudan size ya da dolaylı olarak daha genel bir görüşmenin bir parçası olarak sizin ürünlerinizden ya da hizmetlerinizden bahsediyorsa, bu web sitenizde ya da intranetinizde sunumun video çekimini yeniden kullanmanız için (elbette müşteriden izin almak koşuluyla) mükemmel bir fırsat olabilir.

Müşteri Sunumları Tanıtım filmleri

 

 

Ürün ve Hizmet Promosyonu ile İlgili Tanıtım Filmi ve Videolar

6. Ürün Sunumları (Popülerlik: Orta | Gelişim Potansiyeli: Yüksek)

Ürün (veya hizmet) sunumu videoları tipik olarak satın alma döngüsü içinde erken kullanıma sunulur. Ürün ve hizmet sunumları faydalar üzerine odaklanıp müşterinin bakış açısını yansıtırlar. Bunların net bir şekilde özel bir ticari, kişisel problemi nasıl çözdüğünü açıklaması beklenir. Rakip firmaların hizmetleri ile farkları belirtilir ve müşterilerinizin sahip olduğu avantajlar anlatılır.

Ürün tanıtım filmi ve videosu

 

 

7. Ürün Tanıtım Filmi (Popülerlik: Orta | Gelişim Potansiyeli: Yüksek)

Ürün tanıtımları ürününüzün nasıl çalıştığını gösterir ve onu rakip firmaların ürünlerinden nelerin ayırdığını ortaya koyar. Yazılım ekran görüntüsü yakalama, 3D kesiti, ya da bir sunucu tarafından yüksek etkili bir demo, ürününüzün ya da hizmetinizin nasıl çalıştığını göstermenin mükemmel yollarıdır. Bu videolar genellikle satış döngüsündeki nispeten ileriye dönük bir beklentiye etki etmek amacıyla kullanılır. Teknolojik pazarlamada bu videolar herhangi bir şeyin nasıl çalıştığını anlamak isteyen teknik müşterilerin onayına yönelik hazırlanır. Tüketim pazarlamada bu videolar satış sürecini olumlu yönde etkileyebilecek daha büyük çaplı etiketlerin ekonomik alıcılarını hedeflemektedir.

Ürün Tanıtım Filmi explainer video

 

 

8. Ürün Değerlendirmeleri (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

En makbul ürün değerlendirmeleri güven duyulan üçüncü taraflardır. Video değerlendirmeleri YouTube’dan çeşitli iş portallarına kadar her yerde bulunabilir. Pozitif oldukları ve markanızın tanıtımını yaptığı sürece, referans alınmalıdırlar. Kendi ürünlerinizin değerlendirmesini oluşturmak için güvenilen 3. Taraflarla beraber çalışabilirsiniz.

Ürün Değerlendirme tanıtım filmi

 

 

9. Görsel Hikayeler (Popülerlik: Orta | Gelişim Potansiyeli: Yüksek)

Popülerliği giderek artan bir şekilde, görsel hikayeler, bir dış seslendirme eşliğinde çizimler, animasyonlar ve hareketli grafikler kullanarak kompleks ürünleri ve hizmetleri basit ve anlaşılabilir bir şekilde anlatmaktadır. Bunlara bazen “açıklayıcı” denmekte ve süreleri 1 dakika ve 3 dakika arasında değişmektedir. Bu aracın daha çok eğlence amaçlı kullanılan yeni bir versiyonu, web sitelerinde önceden belirlenmiş karakterlere ve alanlara ses komutu ve animasyon ekleme (bir nevi İkinci Yaşam ticari ürünlerini kendiniz oluşturmanız gibi) seçeneğinin getirilmesidir. Pek çok yeni sunulan hizmetin bulut tabanlı animasyon modelleme seçenekleri sunduğunu görmeye başlayacaksınız. Bunların bazıları iyi bazıları oldukça kötüdür.

Görsel tanıtım filmi

 

 

Şirket ile İlgili Tanıtım Filmi ve Videolar

10. Şirket Özeti İçeren Tanıtım Filmi (Popülerlik: Yüksek | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Bu videolar küçük ölçekli şirketler için “şirket broşürü” nün video versiyonunu teşkil etmektedir. Ziyaretçileri şirket hakkında daha iyi bilgilendirmek amacı taşır. Şirket Özet Videoları genel olarak şirketin tarihi, ana ekipmanlar, yönetim/işyeri sahibi/ ve en temel diğer iş sektörü bilgilerini paylaşırlar. Video üretim maliyeti düştükçe ve videonun popülerliği arttıkça, bu tür videoların yerini daha kapsamlı, çok yönlü bir formata bırakacağını söylemek mümkündür.

Şirket Tanıtım Filmi

 

 

11. Yönetici Sunumları (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

İster 3 aylık bir güncellemeye hazırlanma, ister sektördeki önemli bir etkinliğe yanıt verme isterse de düzenli olarak planlanmış sunumlar yapma olsun, yönetim takımınızın “ses” ve “yüz”ünün işinize ilgi gösteren herkese sunulması büyük değer taşır.

Yönetici Sunum tanıtım video çekimi

 

 

12. Personel Sunumları (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Sosyal medya ve diğer Web 2.0 trendleri, şirketlerin dışarıdan takipçilerle olan iletişimlerini yeniden gözden geçirmelerine neden olmuştur. Üst düzey yönetim takımınız şirketinizi temsil edecek yegane seçenek olarak düşünülmemelidir. Gün geçtikçe şirketin günübirlik işlemlerini yapan insanları vitrine koymak daha da bir gereklilik halini almaktadır. Müşteri Hizmetleri Temsilcileri, teknik uzmanlar, ve artakalan işçiler bu yeni şirket videosu kategorisi için çok değerli seçeneklerdir. Araştırmalar çalışanlara üst düzey yönetimden daha çok güven duyulduğunu ortaya koymaktadır. Organizasyonlarda etkili isimlerle ticari bir işlem yapıyorsanız (ekonomik alıcılar veya karar vericiler) şirketinizi müşterilerinizin ilgi kurabileceği kişilerle temsil etmeniz özellikle önemlidir.

personel eğitim videosu

 

 

13. Şirket Tesisleri ve Ekipman Turu (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Düşük)

On yıl önce şirket tesisleri videoları ve ekipman turları popülerdi. Küçültme, offshore, dış kaynak kullanımı, bir dizi durgunluk ve Kuzey Amerika’daki üretim tabanının oyulması önceliklerin değişmesine neden oldu. Özgünlük burada başarı için anahtar terimdir. Bu şekilde söylendikçe, mesele siz ya da personelinizle değil, müşterilerinizin problemlerini nasıl çözdüğünüzle ilgili bir meseledir.

fabrika tanıtım filmi

 

 

14. Yıllık Rapor/ Değerlendirme bazlı Tanıtım Filmi (Popülerlik: Düşük I Gelişim Potansiyeli: Düşük)

Halka açık şirketler yasal olarak yıllık ve üç aylık değerlendirme yapmak zorundadırlar. Ayrıca, daha büyük özel şirketlerin kendilerine ait yıllık ve üç aylık değerlendirme yaptıkları görülür. Yazılı yayın gözden düştükçe, video bu tür materyalleri ya tamamlayacak ya da bunların yerini alacaktır.

Yıllık Rapor Değerlendirme bazlı Tanıtım Filmi

 

 

15. Video İmza ve Video Tanıtım (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medya siteleri yıllardır sosyal medyanın içerisinde olmalarına karşın, kurumsal dünyaya yeni yeni girmektedirler. Web tabanlı tanışma siteleri gibi diğer sosyal sitelere artık sıkça rastlamaktayız. Video, özel yaşamınızda ve iş yaşamınızda kendinizi nasıl ‘sattığınız”la ilgili kilit bir bileşen haline gelmektedir. Bir video imza ( ya bütünleşik ya da videoya direkt bir link halinde) e-mailinizin imza bölümünde yer alan bir videodur. Tanıtım videoları da benzer bir amaca hizmet eder: sizi tanımayanlara kim olduğunuzla ilgili daha iyi bir fikir verir.

Video İmza ve Video Tanıtım

 

 

Eğitim ile İlgili Tanıtım Filmi ve Videolar

16. Eğitim (Popülerlik: Orta | Gelişim Potansiyeli: Yüksek)

Şirket videosu öncelikle eğitim ( hizmet, destek, satış, kişisel gelişim vb.) alanında önem kazanmıştır ve videonun en iyi kullanımlarından biri olmaya devam etmektedir. Çevrimiçi video sınıf-içi eğitim için uygun maliyetli bir alternatiftir. Videoyu aynı zamanda çevrimiçi eğitim yönetimi araçlarına entegre edebilirsiniz.

Okul Tanıtım filmi çekimi

 

 

17. Günübirlik Uzman Videoları (Satış Desteği) (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Eğer geniş bir coğrafyada hizmet veriyorsanız ve birtakım kanalları kullanmak durumundaysanız en önemli satış noktalarını, özelliklerini, faydalarını ve itirazların üstesinden nasıl geleceğinizi belirten ve doğrudan ya da kanallarınız aracılığıyla meseleleri takip edip gözden geçirmenizi sağlayan “günübirlik uzmanlar” la satış desteği videosu hazırlamanız sizin yararınıza olacaktır.

uzman tanıtım filmi çekimi

 

 

18. Tam-Zamanlı Öğrenme (“Nasıl yapılır” Videoları) (Popülerlik: Orta | Gelişim Potansiyeli: Yüksek)

İçeriksel eğitim videoları internette çok popüler olmaya başlamıştır. “Nasıl yapılır” videoları, video rehberleri, yerinde video referansı, hızlı toplantı demoları ve diğer türden videolar geleneksel eğitime tamamlayıcı ya da alternatif olarak kullanılmaktadır. Mobil video bu tür videoların kullanımını arttıracaktır.

“Nasıl yapılır” Video çekimi

 

 

Müşteri Desteği ile İlgili Tanıtım Filmi ve Videolar

19. Satış sonrası destek ve bakım onarım videoları ( Popülerlik: Düşük I Gelişim Potansiyeli: Orta)

Hiç kimse kullanım rehberini okumaz. Ürünleriniz ve hizmetleriniz için bilgilendirici toplantı, kurulum ve bakım onarım videoları hazırlayarak binlerce dolarlık satış sonrası desteğinden tasarruf edebilirsiniz.

destek tanıtım filmi çekimi

 

 

20. Websitesi SSS (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Belirli formatlarda video yetkin bir sesin, satış desteğinin gerekli olduğu yerlerde metnin yerine uygun bir alternatiftir. Bir şirket uzmanı tarafından SSS listesine yanıt verilmesi buna iyi bir örnektir.

websitesi tanıtım filmi çekimi

 

 

21. Canlı, iki-yönlü Video (örnek Apple’ın FaceTime’ı veya Skype)

Mobil bilgi işleme ve videolar için ilgi çekici uygulamaların, canlı ve kayıtlı videoları müşteri destek sürecine katmaya başlamasına yardımcı olacağını düşünüyorum. Ürünleriyle ilgili yaşadığınız sıkıntıyı birine tasvir etmek ya da fotoğraf göndermek yerine problemi onlara gösterebildiğinizi düşünün. Birine problemi göstermek sadece bir başlangıç. Konuştuğunuz kişiden adım adım çözüm videosuyla yanıt almak- canlı…Bu müşteri desteğinin ulaşabileceği son noktalardan biri. Çoğu şirket bunu pahalı bulduğu için kullanmamakta. Apple gibi diğer şirketlerse bunu tüm marka deneyimlerinin bir parçası haline getirmeye çalışmakta.

iletişim tanıtım filmi çekimi

 

 

İç İletişim ile İlgili Tanıtım Filmi ve Videolar

22. İç İletişim (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Geniş şirketlerde çok az insan şirket içindeki diğer grupların ve işlevlerin ne yaptığı hatta bunların neden var olduğuyla ilgilenir ve buna zaman ayırır. İş planlarını, yeni iş faaliyetlerini ve başarıları öne çıkaran kurum içi iletişim videoları, bilgi aktarımını arttıracağı gibi etkili bir kurum içi iletişimine de zemin hazırlar. Ayrıca yerel kahramanları ortaya koymak için çok önemli bir yoldur. Bu videolar kayıtlı ya da canlı olabilir ve genel olarak daha geniş coğrafyada faaliyet gösteren şirketlerde kullanılabilir. Evden çalışan kişi sayısı arttıkça bu videoların önemi de artacaktır.

iç iletişim tanıtım filmi çekimi

 

 

23. Etkinlik/Konferans ve Ticari Sergi İletişim Ağı. (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Düşük )

Pek çok şirket pazarlama bütçelerinin önemli bir kısmını sektördeki etkinliklere katılmaya ayırmasına rağmen çalışanların çok az bir yüzdesi bu etkinliklerden yararlanmaktadır. Bu etkinliklerdeki sunumları, demoları, röportajları, yorumları vb. videoya çekerek bilgi paylaşımında bulunmanız yararlı olacaktır.

etkinlik konferans tanıtım filmi çekimi

 

 

24. Çalışanın Oryantasyonu (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Yeni aldığınız elemanlar hizmete başlar başlamaz çalışan oryantasyonu videoları çok yerinde olacaktır. Şirket tarihi, prosedürleri, politikaları ve tüzükleri video ile çok etkili bir şekilde anlatılabilir.

Çalışan oryantasyonu film tanıtım çekimi

 

 

25. Sağlık, Yasal & Güvenlik (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Kuruluşlarda sağlık ve güvenlik ile ilgili harcama maliyeti artmaktadır. Video bu maliyeti azaltmanın en etkili yollarından biridir.

sağlık, Yasal ve Güvenlik tanıtım filmi çekimi

 

 

Reklam ve Pazarlama ile İlgili Tanıtım Filmi ve Videolar

26. Reklam Kuşağı (Popülerlik: Yüksek | Gelişim Potansiyeli: Yüksek)

Reklam vericiler televizyon tanıtımlarına harcayacakları reklam maliyetleri için eskisine göre daha seçici davranmaktadırlar. Online reklam, online sponsorluk, oyun-içi reklam, etkinlik sponsorluğu, sinema paradi reklamları gibi diğer alanlar televizyon ve kablolu yayın reklamlarının yerini almaya başlamıştır. Her bina, araç ve yapının üzerinde video ekranlarının ortaya çıkması ve yaygınlaşması reklam olanaklarını daha da fazla çeşitlendirecektir. Bununla ilgili zorluk sürekli düşmekte olan izleyici kitlesine daha spesifik içerikli videolar hazırlamak olacaktır.

Reklam filmi

 

 

27. Viral Video (Popülerlik: Yüksek | Gelişim Potansiyeli: Yüksek)

Eğer bir video çok ilgi çekmiş ve insanlar onu paylaşmaya devam ediyorsa “viral” olmuş demektir. ( bir videoya “viral” demek onu viral yapmaz.) Viral videolar başarılı olmak için aşırı derecede eğlenceli, ilgi çekici, şok edici ya da anlamlı olmak zorundadır. Maalesef en başarılı viral videoların bazılarının hiçbir markayla bir bağlantısı (dolayısıyla da değeri) bulunmamaktadır. Herkes “Will it Blend” (Uyum Sağlayacak mı) i referans gösterir ama çok az viral video gerçek satışları körüklemekte ufak bir başarıya sahiptir. Bu durumda viral videoların iş yapması çok zordur denebilir.

 Viral Video çekimi

 

 

28. E-posta Video (Popülerlik: Orta | Gelişim Potansiyeli: Yüksek)

Deney göstermiştir ki eğer e-mail pazarlama etkinliklerinize videonuzu eklerseniz ratinginiz ikiye katlanabilir. Etkili olması için videonun bir demo, daha fazla bilgi vb. talepleri gibi spesifik bir dönüşüm etkinliğini sağlama amacıyla hazırlanmış olması gerekir. E-mail pazarlamacılar arasında yükseliş halinde olup e-mail içindeki bütünleşik videolar ya da (Google destek biriminde olduğu gibi) e-mail içindeki iliştirilmiş formattaki videolar çok popüler olmaktadır.

E-posta Video pazarlama

 

 

29. İnfo-reklam (Popülerlik: Yüksek | Gelişim potansiyeli: Orta)

İnfo reklamlar daima vardı. Web tabanlı parodilerin başlıca odağı olarak zamanla çok iyi bir direnç göstermişlerdir. Alışveriş kanalı, etkili bir şekilde, 24 saat etkin bir info-reklam hizmeti vermektedir. İyi yapıldığında, info-reklamlar belirli türden müşteri ürünlerini satmada çok etkili olabilirler.

İnfo reklam çekimi

 

 

30. İçerik Pazarlama (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Çok yüksek)

Bu geniş kategori önümüzdeki aylarda ve yıllarda çok önemli bir hale gelecektir. İçeriğin çok önemli bir kısmı ( video olsun olmasın) şirketler tarafından satmaya yönelik ya da markayı tanıtım amaçlı oluşturulmaktadır. Müşterilerinize problemlerin çözümünü göstermek ve kendinizi daha çok bu çözüm yollarıyla ilişkilendirmek çok daha önemli bir hale gelecektir. (örneğin Home Depot web sitesinde “Nasıl yapılır” videoları hazırlanmakta ve bu videolarda müşterilerinin evde bazı şeyleri nasıl tamir edecekleri anlatılmaktadır) Mevcut ve potansiyel müşterilerinize yardım edecek ve olumlu geri bildirim almanızı sağlayacak ne tür bilgilere sahip olduğunuz kritik önem taşır. İnsanlar satış oranınızı görmek için web sitenize uğramazlar. Problemlerini çözüp çözmeyeceğinizi görmek için uğrarlar.

İçerik Pazarlama tanıtım filmi ve videosu

 

 

31. Karşılama Sayfaları ve Mikro Siteler (Popülerlik: Orta | Gelişim Potansiyeli: Yüksek)

Video pek çok şirketin web sitesinde metnin ya da grafiğin yerini almaya başlamıştır. Karşılama sayfaları video ile hareket etmek için daha ilgi çekici bir seçenek sunabilir. Daha büyük web alanlarındaki bazı mikro siteler dönüşüm faaliyetlerine odaklanmış özel yapılandırılmış bağımsız sitelerdir (daha fazla bilgi için kaydolun, etkinliğe katılma, sipariş verin, vb.). Video, dönüşüm sürecinin önemli bir parçası haline gelmektedir.

Landing page video çekimi

 

 

32. İnteraktif  Video (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Yüksek)

İnteraktif video yıllardır ümit vadetmekteydi ancak şirketlerin videolarına interaktiflik özelliği eklediğini yeni yeni görebiliyoruz. Eylem çağrısı, form sahaları, çoklu senaryolar ve insanların sadece videonuzu izlemelerini değil videolarınızla etkileşime geçmelerini sağlayacak pek çok ilgi çekici materyali videoya dahil edebilirsiniz. Gelecek birkaç yıl içinde teknoloji interaktif videoları çok etkileyecektir. Şimdiden YouTube‘un size gönderide bulunmanıza ve yeni videolara link vermenize izin veren seçeneklerinde bunların temellerini görmek olanaklıdır.

İnteraktif Video çekimi

 

 

33. Markalı Eğlence ve Sponsorlu Video (Popülerlik: Orta | Gelişim potansiyeli: Orta)

Viral Video pek çok bakımdan yalnızca markalı bir eğlencedir. Şirketlerin içeriğe markalarını iliştirerek sağlayabilecekleri pek çok fayda vardır. 1950’lerde “dizi filmler” P&G ve diğer müşteri şirketlerine ürünlerinin tanıtımını yapma imkanı vermiştir. Şimdi ise her gün sponsorlu videonun internette dağıtımı için yeni bir format ortaya çıkmaktadır. Çoğu başarısız olacaktır ama bazıları çok popüler olacaktır. Markanızı internette doğru eğlence ve bilgilendirme içeriğiyle ilişkilendirmeniz çok ilgi çekici bir olanaktır.

Markalı Eğlence ve Sponsorlu tanıtım filmi çekimi

 

 

Halkla İlişkiler ve Toplum Desteği ile İlgili Tanıtım Filmi ve Videolar

34. Video Basın Yayınları (Popülerlik: Düşük | Gelişim potansiyeli: Yüksek)

Standart 4 sayfalık basın yayınının yerini daha ilgi çekici zengin medya ve video almaktadır. Video hali hazırda önemli şirket haberlerini doğrudan destekleyen önceden tasarlanmış bir yapıda kullanılmaya başlanmıştır. Yeni basın yayınında odağı şirketten müşteriye çevirmek üstesinden gelinmesi gereken bir zorluk oluşturacaktır.

34. Video Basın Yayınları

 

 

35. Halkla İlişkiler Destek Materyalleri (Popülerlik: Düşük | Gelişim potansiyeli: Orta)

Networklar, bloggerlar, haber toplantıları ve diğer etkinliklerin ürününüzün tanıtımını yapmaları ve sektörünüz hakkında konuşmalarına olanak sağlamalısınız. Akıllı şirketler şirketin video destekli kataloglarını ve sektörel içerikli materyallerini (b-roll, sektörel tanıtım çekimi, kısa açıklamalar vs.) haber ve iş portallarına göndermektedir. Videoya olan talep yaygındır. Eğer bir haber bülteni (online ya da TV yayını) bir hikayede arşiv görüntüsü arıyorsa, bu pekala sizinki olabilir (hikayenin olumlu olduğunu varsayıyoruz elbette).

35. Halkla İlişkiler Destek Materyalleri

 

 

36. Toplum İlişkileri Videosu (Popülerlik: Düşük | Gelişim potansiyeli: Orta)

Eğer şirketiniz toplum içinde çalışma yürütmekte, iyi bir kurumsal kişilik olmaya çalışmakta, çevreye duyarlılık göstermekte ve önemli toplumsal davalara destek vermekteyse bu çalışmaları videoya kaydedebilirsiniz. Dünyaya ne yaptığınızı sadece anlatmamalı, aynı zamanda göstermelisiniz.

İletişimde tanıtım filmi

 

 

37. Şirket Talk Show / Görüşmeler (Popülerlik: Düşük | Gelişim potansiyeli: Orta)

Haftalık bültenler çok çaba gerektirmekte ve bunların ratingi oldukça düşük bir seyir izlemektedir. İrili ufaklı pek çok şirket Talk Show formatını kullanmaya başlamıştır. Bu formatta bir görüşmeci insanlarla (şirket içinden ya da dışından) izleyiciniz için önemli bazı konuları tartışmak için röportaj yapmaktadır. Bunu spesifik izleyici kitlesine spesifik görüşmelerin gönderildiği uzun çekim görüşmeler silsilesi olarak görmekte yarar var.

Video pazarlama

 

 

38. EPK (elektronik basın kiti) (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

EPK’ler çoğu zaman DVD formatında dağıtılmasına rağmen, web tabanlı metin ve video basın kitinin 90’ların ortalarında popüler olmuş bu elektronik formatının hızla yerini almaya başlamıştır.

şirket tanıtım filmi

 

 

Etkinliklerle ile İlgili Tanıtım Filmi ve Videolar

39. Etkinlik Tanıtım Videosu (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Etkinlikler uzmanlık ve fırsatların eşsiz birleşimini temsil ederler- genelde hafife alınmış bir husus. Ticari sergiler, toplantılar ve konferanslara çoğu zaman üst düzey satış elemanlarınız, şirket yöneticileriniz, sektör uzmanlarınız ve bazı diğer önemli iş insanları katılırlar. Eğer bir etkinlikte konuşuyorsanız veya başkaları sizin işinizle ilgili konuşuyorsa, bu değerli içeriği videoya almanız çok önemlidir.

Etkinlik tanıtım filmi

 

 

40. Yuvarlak Masa Oturumları (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Her etkinlikte 4-6 kişiden oluşan en iyi müşterilerinizi ve diğer sektör uzmanlarını bir odaya alıp onların sektörel trendler, iş meseleleri ve sektörün geleceği hakkında konuşmalarını kaydetme fırsatını değerlendirin. Bu içerik elde edebileceğiniz en değerli içeriktir denebilir.

40. Yuvarlak Masa Oturumları

 

 

41. Soru-Cevap Uzman Oturumları (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Özel bir etkinliğin katılımcılarını bir kenara alıp müşterileriniz için önemli birtakım meseleleri resmi olmayan bir soru-cevap ortamında görüştürmenin çok büyük avantajları vardır. Bu içerik değerli bir müşteri potansiyeli yaratma olanağıdır.

41. Soru-Cevap Uzman Oturumları

 

 

Tanıtım Filmi ve Videoların Diğer Kullanımları

42. İşe alım videoları (Popülerlik: Düşük | Gelişim potansiyeli: Orta)

En iyi çalışanları bulmak bir şirketin en önemli işlevi olmasına rağmen bu kritik görev için ayrılan zaman ve para nispeten çok kısıtlıdır. Şirket çalışanlarını tanıtan, şirket kültürünü öne çıkaran ve şirketin gidişatını destekleyen videolar oldukça etkileyici olabilir.

Firma tanıtım filmi

 

 

43. VLOG (Popülerlik: Orta | Gelişim potansiyeli: Orta)

Hâli hazırda pek çok türde ve düzeyde Vloggerlar bulunmaktadır ama kısa ve öz olmak için iki çeşidinden bahsedeceğim: 1. İlgi çekici tarzları, zengin içerikleri ve gelişmekte olan takipçi sayılarıyla vloglarını doğrudan kendi sitelerinde ya da çeşitli aracı kanallar yoluyla tanıtan vloggerlar ve 2. Nedeni ne olursa olsun, klavyeye yazmak yerine, doğrudan kameraya konuşmayı tercih etmiş olan düzenli vloggerlar. Bugün sıkıntı, online metnin aksine, bir vlogu tarayamamanızdır—vaktinize değip değmediğine karar vermek için vlogun tamamını izlemek zorundasınız. Diğer bir problem de çoğu insan kamerada ilgi çekici değildir ve çoğu zaman bu bir zaman kaybına neden olur. Elbette herkes video bloğundan bahsederken istisnasız Gary Vaynerchcuk’tan (Wine Library TV den) söz etmektedir. Tıpkı ilk videonuzun viral olması için herkesin Will It Blend (Uyum Sağlayacak mı) in başarısını referans göstermeleri gibi. Tutkularından kötü ün sahibi olmak isteyen kişiler için kamera önünde duruşunuz iyiyse ve içeriğiniz zenginse vlogging iyi bir seçim olabilir.

Youtube tanıtım filmi

 

 

44. Mağaza İçi Video (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Yüksek)

Wall-Mart yeni tanıtımlardan müşterilerini haberdar eden mağaza içi TV networkuna sahiptir ve bu hayli kar getirici bir iştir. LCD ekranları her yerde bulunur. Mağaza içerisinde LCD ler şebekelendirilebilir ve isteğinize göre kendi ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi tanıtmakta ya da diğer ek hizmetleri tanıtmak için uyarlanabilir.

Mağaza tanıtım filmi

 

 

45. Şirket Lobisi / Bekleme Odası Videosu (Popülerlik: Düşük I Gelişim Potansiyeli: Orta)

HD video ekranları her yerde bulunmaya başlamışken- neden ilk izlenimler için hızlı bir başlangıç yapıp bekleme odasındaki kişilerden yararlanılmasın.

kapalı devre yayın filmi

 

 

46. Cep Telefonu (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Çok Yüksek)

Evet, “O iş için bir App mevcut”. Cep telefonu yakında yayıncılık dışında en geniş video kategorisi haline gelecek. Kısa vadede, cep telefonu, mobil cihaza uygun olması için hızla yeniden düzenlenmiş videolara sahip olacak. Hızlı bir şekilde çok daha spesifik bir formata yani coğrafi konumlu (konumun bilincinde olan) ve mikro hücreli tanıtımların bir parçası olan 5 ve 15 saniyelik hiper hedefli mesajlara doğru evrilecek.

youtube reklamı tanıtım filmi

 

 

47. Pazar Araştırması, Odak Grupları ve Kamuoyu yoklamaları (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Orta)

Pazar araştırma firmaları araştırmalarının ham istatistiki verilerine anekdota dayalı geribildirimleri de eklemişlerdir. Eğer bir tablo bin sözcüğe değerse bu durumda müşterinizin yeni ürününüzden hoşlanıp hoşlanmadığını içeren bir video paha biçilmezdir. YouTube’a bakın ve insanların ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında neler söylediğini görün.

pazar araştırması tanıtım filmi

 

 

48. Kullanım Kılavuzu Videosu  (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Düşük)

Kullanım kılavuzu videoları son yıllarda bir kişinin kamera karşısında basitçe beyaz bir kağıttan okuduğu (işin esprisi buradan gelir) formattan, tablolar grafikler ve sunumu daha değerli kılan diğer referanslar eşliğinde yapılan daha profesyonel bir hizmete evrilmiştir.

 

kullanım kılavuzu tanıtım filmi

 

 

49. Video Dergi (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Düşük)

Bazı video üretim şirketleri, şirketlerin video içeriklerini seri yayın olarak müşterilere ulaştırmalarına yardımcı olmakta uzmanlık kazanmıştır. İsminden de anlaşılacağı gibi, video içeriği düzenli bir şekilde (genellikle aylık) oluşturularak abonelik hizmeti üzerinden müşterilere ulaştırılır. Geleneksel yöntemleri yeni teknoloji ve fikirlerle uygulamak mantıklıysa da, her fikrin bazıları gibi görkemli aktarılabildiği söylenemez.

Yayın tanıtım filmi

 

 

50. Müşteri UGC Kampanyaları ( Popülerlik: Düşük I Gelişim Potansiyeli: Orta)

Müşterilerin ürünlerinizi nasıl kullandığını gösteren videoların yüklenmeye teşvik edildiği Kullanıcı Tarafından Oluşturulmuş İçerik Kampanyaları (UGC) oldukça popüler olmaya başlamıştır. Genellikle hakim olan format yarışmalardır ama bazen müşterilere kendilerini ifade etmeleri için bir forum vermek yeterli olacaktır.

50. Müşteri UCG Kampanyaları

 

 

51. Kamera Arkası Videosu (Popülerlik: Düşük | Gelişim Potansiyeli: Düşük)

Markanızı kişiselleştirin. Kültürel örtüyü kaldırın ve müşterilerinizin sizin kim olduğunuzu anlamalarını sağlayın—bir ‘marka’dan ziyade bir grup insan. Sahicilik önemlidir.

tanıtım filmi kamera arkası

 

Diğer çalışmalarımıza gözatın.